Mahoney Full Sofa Sleeper
$1,538.00 Original price was: $1,538.00.$858.99Current price is: $858.99.

Gardiner Sofa Chaise
$1,444.00 Original price was: $1,444.00.$798.99Current price is: $798.99.
Gaelon Sofa
"*" indicates required fields
Description
Inspired by the past but rooted firmly in the present, this sofa complements your transitional seating area. Its versatile upholstery is delightfully detailed for a subtle herringbone effect. Designer touches like decorative nailhead trim and bun legs add traditional character. With this sofa’s reliable style and comfort, all you need to do is sit back and relax.
Additional information
| Weight | 180 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 87 × 39 in |
| Color | Brown, Dune |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
About Ashley Furniture
The Ashley Companies has three separate operating divisions: Casegoods, Motion and Stationary. Ashley Furniture Industries Inc. offers a fully integrated product line to take the guess work out of furnishing a home. Unique, coordinated products allow the buyer to choose from several combinations of furniture for living rooms, dining rooms, and bedrooms; all designed with matching materials and finishes.
Related products
Evansley Sofa
| Weight | 163 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 89 × 39 in |
| Color | Blue, Navy |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Next-Gen Nuvellaâ„¢, Performance Fabric |
| Shade | Dark |
| Series Features | Contemporary sofa for a casual, modern look with plush side bolsters in Next-Gen Nuvella. Featuring the Next-Gen Nuvella true performance fabric that offers high UV protection while being bleachable as well as cleanable. This is excellent for a high traffic areas. Padded soft chenille featuring a subtle stria effect giving the material a linear patter for added dimension. Loose reversible cushions, loose reversible backs, and removable accent pillows with washable zippers for machine washing and low profile accent legs. |
| Brand | Ashley Furniture |
Gardiner Sofa Chaise
| Weight | 204 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 63 × 101 × 40 in |
| Color | Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Mahoney Full Sofa Sleeper
Arroyo Sofa Chaise
| Weight | 124 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.25 × 82.75 × 19.25 in |
| Color | Black/Gray, Smoke |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Bayonne Sofa
| Weight | 144 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 83 × 39 in |
| Color | Black/Gray, Charcoal |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Grixdale Reclining Sofa
| Weight | 231 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.75 × 84.38 × 29.63 in |
| Color | Brown, Brown/Beige |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Leather Match |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Welota Reclining Sofa with Drop Down Table
| Weight | 194 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.25 × 84 × 27 in |
| Color | Brown, Brown/Beige |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Boxberg Power Reclining Sofa
| Weight | 223 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 93 × 41 in |
| Color | Bark, Brown/Beige |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |








