
Bixler Sofa
$1,100.00 Original price was: $1,100.00.$598.99Current price is: $598.99.

Gaelon Sofa
$1,072.00 Original price was: $1,072.00.$598.99Current price is: $598.99.
Mahoney Full Sofa Sleeper
"*" indicates required fields
Description
Reliable comfort, reimagined. Suitable for a variety of spaces, this full sofa sleeper invites you to say hello to approachable, everyday style. It expertly balances classic details, like a tufted back, with a contemporary structure. Satisfyingly soft, multi-hued upholstery rounds out the relaxed feel of this smartly designed piece. The integrated mattress offers an extra dose of function.
Additional information
| Weight | 186 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 75 × 37 in |
| Color | Brown, Pebble |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Brand | Ashley Furniture |
About Ashley Furniture
The Ashley Companies has three separate operating divisions: Casegoods, Motion and Stationary. Ashley Furniture Industries Inc. offers a fully integrated product line to take the guess work out of furnishing a home. Unique, coordinated products allow the buyer to choose from several combinations of furniture for living rooms, dining rooms, and bedrooms; all designed with matching materials and finishes.
Related products
Barlin Mills Sofa
| Weight | 127 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 85 × 38 in |
| Color | Brown, Umber |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Series Features | An updated look to a inline favorite 872. Featuring a new faux leather and jumbo stitching. Loose seat cushions and attached backs with plastic tri-block legs. |
| Brand | Ashley Furniture |
Bixler Sofa
| Weight | 121 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 79 × 37 in |
| Color | Green, Olive |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Evansley Sofa
| Weight | 163 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 89 × 39 in |
| Color | Blue, Navy |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Next-Gen Nuvellaâ„¢, Performance Fabric |
| Shade | Dark |
| Series Features | Contemporary sofa for a casual, modern look with plush side bolsters in Next-Gen Nuvella. Featuring the Next-Gen Nuvella true performance fabric that offers high UV protection while being bleachable as well as cleanable. This is excellent for a high traffic areas. Padded soft chenille featuring a subtle stria effect giving the material a linear patter for added dimension. Loose reversible cushions, loose reversible backs, and removable accent pillows with washable zippers for machine washing and low profile accent legs. |
| Brand | Ashley Furniture |
Gaelon Sofa
| Weight | 180 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 87 × 39 in |
| Color | Brown, Dune |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
Gardiner Sofa Chaise
| Weight | 204 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 63 × 101 × 40 in |
| Color | Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
McClelland Reclining Sofa
| Weight | 222 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 91 × 30 in |
| Brand | Ashley Furniture |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
Almanza Sofa
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 92 × 41 in |
| Brand | Ashley Furniture |
| Color | Brown/Beige, Wheat |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |








