
Harleson Sofa
$1,960.00 Original price was: $1,960.00.$1,078.99Current price is: $1,078.99.

Macleary Sofa
$1,329.99
Almanza Sofa
"*" indicates required fields
Description
With its elegant Charles of London arms, soothing shades and sumptuous comfort, this sofa brings a classic look beautifully into the present. Loaded with multi-tonal interest, the sofa’s wheat-hue upholstery is a fresh choice in neutrals. Marvelously muted accent pillow collection includes ikat patterning, diamond texturing and a fresh laundry stripe for a warm, cozy feel, while clean-lined tapered feet in a dark finish infuse a sense of modern appeal.
Additional information
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 92 × 41 in |
| Brand | Ashley Furniture |
| Color | Brown/Beige, Wheat |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
About Ashley Furniture
The Ashley Companies has three separate operating divisions: Casegoods, Motion and Stationary. Ashley Furniture Industries Inc. offers a fully integrated product line to take the guess work out of furnishing a home. Unique, coordinated products allow the buyer to choose from several combinations of furniture for living rooms, dining rooms, and bedrooms; all designed with matching materials and finishes.
Related products
Gaelon Sofa
| Weight | 180 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 87 × 39 in |
| Color | Brown, Dune |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
Gardiner Sofa Chaise
| Weight | 204 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 63 × 101 × 40 in |
| Color | Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Mahoney Full Sofa Sleeper
McClelland Reclining Sofa
| Weight | 222 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 91 × 30 in |
| Brand | Ashley Furniture |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
Draycoll Power Reclining Sofa
| Weight | 231 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 84 × 29 in |
| Color | Black/Gray, Slate |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Arroyo Brown Sofa
| Weight | 109 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.25 × 82.88 × 19.38 in |
| Color | Brown/Beige, Caramel |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Microfiber |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Mitchiner Reclining Sofa with Drop Down Table
| Weight | 229 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 85.5 × 32 in |
| Color | Black/Gray, Fog |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
Next-Gen Gaucho Power Reclining Sofa
| Weight | 269 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 89 × 39 in |
| Color | Brown/Beige, Fossil |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |









