Hawley Power Motion Loveseat
Call for Price
Hawley Power Motion Sofa
Call for Price
Hawley Power Motion Sofa
"*" indicates required fields
Description
The Hawley power motion group combines state-of-the-art technology with must-have style and comfort. Its sofa, loveseat, and wall recliner all feature an updated modern track arm that sweeps up into the back; precise top-stitching outlines plush, curved padding on the arm’s top. A two-button power panel inside the arm with USB charging port controls the space-saving wall-hugger recline and articulating headrests. Each piece is finished with thick, plush cushions and low-profile block feet in solid maple. Available in six top-grain Sorrento and Futuro leathers for Express Ship.
Additional information
| Dimensions | 42.5 × 85 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Grey |
| Features | Leather, Power Recline, Recline, Wood |
| Style | Traditional |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Studio C Essentials Sofas
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.