
Zenith Extendable table 52560/25+92511/30S9
Call for Price
Living Room Sheldon Swivel Chair
Call for Price
Henry Beige Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
"*" indicates required fields
Description
Treat yourself to a comfortable yet refined sitting experience with the Henry leather power reclining sofa with power headrests and lumbar. This generously scaled frame is upholstered in a beige leather, and features contoured seats and padded arms with a unique sculptural shape and welt trim. Power recline, headrest and lumbar control on each end seat allows for customized comfort, and included USB ports provide convenient device charging. The Zero Gravity recline technology gives the feeling of weightlessness while Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ provides lasting seat support.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Henry |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, and Zero-Gravity Reclining |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 946-80 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Carton Volume | 54.237 |
| Carton Weight | 296.000 lb |
| Product Weight | 296 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Carton Volume | 55.156 |
| Carton Weight | 323.000 lb |
Additional information
| Weight | 296 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 86 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Henry |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Related products
Design Options – F9 Sofas
Studio C Essentials Sofas
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.