Jamestown Leather Sofa
A classic leather Chesterfield sofa with hand-sewn tufting, long seats, and high arms for deep comfort. Untufted seat cushions and top-grain leather options provide softer comfort with an updated look.
"*" indicates required fields
The BenchMade Jamestown leather sofa reminds you that the classics are always in style. Hand sewn and tufted in North Carolina, the elegant leather Chesterfield silohouette is grand in scale and deep in comfort. Long seats and high arms fit into majestic rooms, with crackling fireplaces and cozy rugs and the seats are untufted for soft comfort and an updated feel. The Jamestown sofa is available in top grain genuine leathers, in designer-chosen dimensional colors – and made to caress. The Jamestown is also available in store in a wide variety of fabric colors and wood leg finishes. Also available are the Jamestown Loveseat, Chair and Ottoman.
| Weight | 157 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 95 × 28 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Umber |
| Style | Traditional |
| Collection | Jamestown |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Jamestown Chair
Jamestown Leather Chair
Jamestown Leather Chair
Jamestown Leather Ottoman
Jamestown Leather Sofa
Jamestown Leather Sofa
Jamestown Leather Sofa
Jamestown Ottoman
Related products
Studio C Essentials Sofas
Studio C Essentials Sofas
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.