Ostend Upholstered Power Recliner Sofa
Call for Price
Alea Leather Power Recliner Sofa
Call for Price
Kadon Leather Power Recliner Sofa
"*" indicates required fields
Description
The Kadon Power Recliner Sofa in Tan Leather offers the perfect combination of luxury and innovation. Upholstered in premium top-grain leather, it features power reclining seats, adjustable headrests, and built-in USB-C ports with wireless charging for effortless convenience. This sofa blends timeless style with cutting-edge functionality, making it a standout piece for any modern living space.
Product Details
| Overall Dimensions | 84.5”W x 41.73”D x 28”H |
|---|---|
| Materials | 100% Top Grain Leather |
| Colors | Tan |
| Weight | 256 lbs |
| Type Of Motion | Power Motion |
| Functionality | Recliner |
| Rub Count | 20000 |
Additional information
| Weight | 256 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.73 × 84.5 × 28 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tan |
| Style | Contemporary |
| Collection | Kadon |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Studio C Essentials Sofas
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
Thornton Fabric Sofa
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 86 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.