Description
Transitional styling allows this leather sofa to feel at home in both traditional or modern settings. Nail head trim frames the top and bottom rails and accents the dramatic shape of the arms. Tapered legs further enhance the clean look. With attached back pillows and Blend-Down Coil seat cushions, you won’t believe the comfort! Optional nail finishes available. Also available are the matching loveseat, chair, and ottoman. This style is standard with one pair of Blend Down toss pillows in your choice of fabric. Also available without nail head trim.
Product Details
| Back Type | Att Box Bdr |
|---|---|
| Standard Wood Finish | Greige |
| A Pillow Count | 2 |
| A Pillow Width | 20.0 |
| A Pillow Height | 20.0 |
| Style Arm Height | 24.0 |
| Style Seat Height | 20.0 |
| Style Between Arms | 23.0 |
| Style Cubes | 80.0 |
| Style Units | 155.0 |
Additional information
| Weight | 65.66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 90 × 36 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | CM Leather |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
CM Leather Chairs
CM Leather Chairs
CM Leather Chairs
CM Leather Chairs
CM Leather Chairs
Related products
Design Options – F9 Sofas
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.