Mission Footstool Cherry
Call for Price
Mission Drop Leaf Table Cherry
Call for Price
Lennox Fabric Sofa
"*" indicates required fields
Description
Lennox’s scalloped arms create an interesting profile and give it a touch of art-deco flair. Outlined in welt cording, the sleek frame is balanced by plush boxed cushions and tapered wood legs. This transitional style is carefully upholstered on a durable frame to seat you comfortably for years to come.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Lennox |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 2 box feather with welt (18H x 18W)2 square feather with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 59.08 |
| Carton Weight | 162 lb |
| Product Weight | 162 lb |
| Carton Volume | 59.080 |
| Carton Weight | 162.000 lb |
Additional information
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 83 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Lennox |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Lennox Fabric Chair
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 32 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Lennox |
| Features | Fabric |
Lennox Fabric Loveseat
| Weight | 124 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 58 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Lennox |
| Features | Fabric |
Lennox Fabric Ottoman
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 27 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Lennox |
| Features | Fabric |
Related products
Studio C Essentials Sofas
Stressless® Buckingham (L) 3 seater High back
Thornton Fabric Sofa
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 86 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.