Loft Living, Dimitri Living Room Dimitri Grand Sofa
"*" indicates required fields
Description
Loft Living is a modern, configurable upholstery collection that is an extension of our popular Simply Me Collection. In just a few simple steps, you can create your own personal, one-of-a-kind seating solution for you and your family. It’s never been easier to design your own comfort seating and to bring premium upholstery into your home.
Product Details
| frame construction | Furniture grade laminated hardwood provides weight and durability which eliminates bowing or warping. Construction features include an interlocking frame which is glued, stapled and screwed p |
|---|---|
| padding | Padded outside arms and back for smoother surface and neater appearance. |
| seat | Comes with Classic Comfort seat cushion as standard. Upgrade to Down Plush or Spring Down Luxe available for an upcharge. |
| business unit | HF Custom |
| contrasting fabric | Available for contrasting pillows, inside back and seat cushion. Contrasting options available for upcharge. |
| pillow | (4) 20” Blendown Pillows in matching fabric. Contrasting options available. |
| trim | Standard topstitch trim only. |
| type | Sofas, Three Cushion Sofas |
Additional information
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 95 × 36 in |
| Brand | HF Custom |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Dimitri, Loft Living |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Loft Living, Dimitri Living Room Dimitri Conversation Sofa
Loft Living, Dimitri Living Room Dimitri Curved Armless Chair
Loft Living, Dimitri Living Room Dimitri LAF Bumper Chaise
Loft Living, Dimitri Living Room Dimitri LAF Cuddler
Loft Living, Dimitri Living Room Dimitri LAF Curved Loveseat
Loft Living, Dimitri Living Room Dimitri LAF Open Chaise
Related products
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.