Moxy Fabric Sofa
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Cozy up with a loved one or claim it all for yourself with the Moxy sofa that lets you personalize details for the perfect look and feel. A classic silhouette with casual, curved sock arms sits on square tapered legs that are available in three distinct wood finishes—Florentine, Valencia, or Urban Renewal—to complement any décor. The removable square, inside seat cushion style offers you the flexibility to rotate for added longevity. Sink into the ideal level of support with your choice of our luxury or plush cushions. Complete the look and showcase your lifestyle with hundreds of different fabric choices, including high-performance and sustainable textiles. Superior frame construction and our patented C-Flex Blue Steel Spring™ ensures your Moxy can be enjoyed for years to come.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Moxy |
|---|---|
| Features | 3-Cushion and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 48.60 |
| Carton Weight | 141 lb |
| Product Weight | 141 lb |
| Carton Volume | 48.600 |
| Carton Weight | 141.000 lb |
| Weight | 141 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 82 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Moxy |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Moxy Fabric Chair
| Weight | 84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 37 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Moxy |
| Features | Fabric |
Moxy Fabric Chair
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 33 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Moxy |
| Features | Fabric |
Moxy Fabric Chair
| Weight | 76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 38 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Moxy |
| Features | Fabric |
Moxy Fabric Chair
| Weight | 84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 34 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Moxy |
| Features | Fabric |
Moxy Fabric Chair
| Weight | 84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 34 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Moxy |
| Features | Fabric |
Moxy Fabric Chair
| Weight | 84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 34 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Moxy |
| Features | Fabric |
Moxy Fabric Loveseat
| Weight | 111 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 61 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Moxy |
| Features | Fabric |
Moxy Fabric Loveseat
| Weight | 111 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 58 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Moxy |
| Features | Fabric |
Related products
Studio C Essentials Sofas
New Traditions Sofas
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.