Rio Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Call for Price
Strait Fabric Power Recliner with Power Headrest
Call for Price
Paula Deen by Studio C Sofas
"*" indicates required fields
Description
This sofa from the Paula Deen collection embodies the highest level of softness, comfort and luxury. Featuring deep seating, scattered Blend Down toss pillows and a bench-seat Blend Down cushion, this piece allows you to be enveloped in pure coziness. French seaming overall, turned legs and cut back roll arms complete the look. Also available are the matching loveseat, chair 1/2 and ottoman.
Product Details
| Back Type | Losse Box Bdr |
|---|---|
| Standard Wood Finish | Shadow |
| A Pillow Count | 2 |
| A Pillow Width | 21.0 |
| A Pillow Height | 21.0 |
| B Pillow Count | 2 |
| B Pillow Width | 19.0 |
| B Pillow Height | 19.0 |
| Kidney Pillow Count | 1 |
| Kidney Pillow Width | 22.0 |
| Kidney Pillow Height | 12.0 |
| Style Arm Height | 27.0 |
| Style Seat Height | 19.0 |
| Style Between Arms | 28.0 |
| Style Cubes | 83.0 |
| Style Units | 180.0 |
Additional information
| Weight | 79.33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 99 × 34 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Green |
| Style | Transitional |
| Collection | Paula Deen by Studio C |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Paula Deen by Studio C Chairs
Paula Deen by Studio C Chairs
Paula Deen by Studio C Chairs
Paula Deen by Studio C Chairs
Paula Deen by Studio C Chairs
Paula Deen by Studio C Chairs
Paula Deen by Studio C Chairs
Paula Deen by Studio C Chairs
Related products
Studio C Essentials Sofas
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |
Thornton Fabric Sofa
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 86 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.