Reed Sofa
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
The Reed is a contemporary, versatile collection. This clean-lined, approachable style is visually anchored by a generous track arm that curves upward for a stylish effect. Fibre filled back cushions create a pillow-like softness, which integrate with a seat designed for lasting stability and support. rn Modern top-stitching details are featured throughout and the seat cushions feature a box-border detail. The Reed collection has a solid wood, espresso finish leg that finishes the look in both a sofa or a sectional. The Reed collection looks great in both leather and fabric, making it an adaptable style for any room design.
Product Details
| Cover | All Palliser Fabrics |
|---|---|
| Cover | Select pieces available in Accent Fabrics |
| Cover | All Palliser Leather Alternatives |
| Cover | All Palliser Leather Matches |
| Cover | All Palliser Leathers |
| Default Cover | Rein Gray |
| Depth | 37.00 |
| Features | Single and double needle top stitching for luxurious tailoring (on leather and select fabrics) |
| Features | This collection comes standard with an Espresso finish wood leg |
| Height | 34.00 |
| Seating | Attached seat cushions feature a high-resiliency, high density foam core with a polyester wrap. Cushions are fully attached to the frame and cannot be removed. |
| Seating | Back cushions feature a fibre filling, blown into channels to prevent shifting and provide pillow-soft comfort. |
| Seating | Back suspension features 100% premium elastic webbing to provide consistent comfort and support |
| Seating | Seat suspension features heavy gauge sinuous springs, engineered to provide premium comfort and endurance |
| Dimensions | 37 × 82 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Reed |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Design Options – F9 Sofas
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
Finley Fabric Power Inclining Sofa
Stressless® Buckingham (L) 3 seater High back
Thornton Fabric Sofa
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 86 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.