Rectangular Dining Table
Call for Price
Revere Headboard - King / 805 Dune
Call for Price
Regent Power Reclining Sofa
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
The Regent is a classic reclining collection that showcases the very best in comfort, quality and design. Endless support from plush arms, dual back cushions and a full chaise footrest invite you to relax and melt into your seat. Choose from manual or power activation and a host of customizable options to suit your space.
Product Details
| Cover | All Palliser Fabrics, excluding Accent Fabrics |
|---|---|
| Cover | All Palliser Leather Alternatives |
| Cover | All Palliser Leather Matches |
| Cover | All Palliser Leathers |
| Default Cover | Valencia Dune |
| Depth | 39.00 |
| Features | Hidden plastic glides integrated into the base |
| Frame | All Palliser frames are constructed from engineered wood products, hardwood or softwood; joints are pinned and glued for uniformity and strength. |
| Height | 41.00 |
| Mechanism | Manual recline with self-covered outside handlePower recline with a two button power toggle switch |
| Seating | Back cushions feature a fibre filling, blown into channels to prevent shifting and provide pillow-soft comfort. |
| Seating | Full, chaise-style seat cushions feature a high-resiliency, high density foam core with a polyester wrap |
| Seating | Back suspension features sinuous springs to provide premium comfort and support |
| Seating | Seat suspension features heavy gauge sinuous springs, engineered to provide premium comfort and endurance |
Additional information
| Dimensions | 39 × 84 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Regent |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Related products
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.