Sanford Slope Arm Sofa
A fabric sofa with elegant slope arms and tall legs offers relaxed, deep seating for modern living rooms. Removable back cushions simplify upkeep.
"*" indicates required fields
Description
The grand scale and elegant sloping lines of the Sanford fabric sofa are the perfect matches for a dramatic setting. Relax into a deep seat, accented by a low modern seat depth and high leg. Choose more fabric colors in-store, as well as a wood leg finish.
Additional information
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 63 × 33.5 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Bone |
| Style | Modern |
| Collection | Sanford |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Sanford Leather Ottoman
Sanford Leather Ottoman
Sanford Leather Slope Arm Chair
Sanford Leather Slope Arm Chair
Sanford Leather Slope Arm Chair
Sanford Leather Slope Arm Chair
Sanford Leather Slope Arm Chair
Sanford Ottoman
Related products
Studio C Essentials Sofas
New Traditions Sofas
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.