Sarasota Sofa
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Relaxed, contemporary, and inviting, the Sarasota offers large-scale comfort and a wealth of possible configurations. A wide footprint and low-slung design combine with a tufted bench seat cushion and padded arms to create an ideal spot for relaxing. Cover it in your choice of Palliser Performance fabric, and select from a wide variety of pieces to personalize your dream sectional.
Product Details
| Cover | All Palliser Leather Alternatives |
|---|---|
| Cover | All Palliser Leather Matches |
| Cover | All Palliser Leathers |
| Cover | All Palliser Fabrics, excluding Accent Fabrics |
| Default Cover | Burleson Stucco |
| Depth | 36.00 |
| Features | Single top stitching for a clean and tailored finish |
| Frame | All Palliser frames are constructed from engineered wood products, hardwood or softwood; joints are pinned and glued for uniformity and strength. |
| Height | 31.00 |
| Seating | Reversible back cushions feature a fibre filling, blown into channels to prevent shifting and provide pillow-soft comfort |
| Seating | Loose seat cushions feature a high-resiliency, high density foam core with a polyester wrap. Cushions are not attached to the frame and can be easily removed. |
| Seating | Seat suspension features interwoven 100% premium elastic webbing, engineered to provide consistent comfort and endurance |
Additional information
| Dimensions | 36 × 96 × 31 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sarasota |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Design Options – F9 Sofas
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Finley Fabric Power Inclining Sofa
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.