Sky Fabric Sofa
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
You’ll experience the comfort of floating on a cloud as you relax or entertain on the Sky sofa. Featuring recessed legs, a low, deep profile and gently sloped arms, the Sky sofa offers a modern look that’s like a breath of fresh air. Surround yourself in lofty, luxurious comfort with removable and reversible seat and back cushions filled with a premium hypoallergenic polyester fill that feels just like down. With hundreds of fabric choices, you can design the Sky sofa to perfectly suit your home.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Sky |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s), Non-Power, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 48.20 |
| Carton Weight | 191 lb |
| Product Weight | 191 lb |
| Carton Volume | 48.200 |
| Carton Weight | 191.000 lb |
Additional information
| Weight | 191 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 83 × 34 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Sky |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Sky Fabric Chair
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 37 × 34 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Sky |
| Features | Fabric |
Sky Fabric Loveseat
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 58 × 34 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Sky |
| Features | Fabric |
Sky Fabric Ottoman
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 33 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Sky |
| Features | Fabric |
Sky Fabric Square Cocktail Ottoman
| Weight | 56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 39 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Sky |
| Features | Fabric |











Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.