

Sofa 773550
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Comfy and casual, this 87” sofa has a real ”wow” factor. 2 seats with sock arms and a cute turned leg. Semi-attached box border back pillows keep everything in place for a neat and pulled together effect. The best part is that it comes standard with 5 accent pillows for great mix and match possibilities. Also available are the matching loveseat, chair, ottoman, and queen size sleeper.
About Studio C
Studio C was founded over 50 years ago in the small town of Taylorsville North Carolina, where furniture manufacturing is not just our profession but a family tradition. Generations of North Carolinians have been building furniture in this part of the country dating back to the 1800’s.
Custom order is the strength of the company – our consumers can select from over 140 sofa styles, 100 accent chairs, 1000 fabric choices, and 50 premium leathers, all built to order and shipped around the world within a few weeks.
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 87 × 36 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Grey, Multicolor |
| Features | Customizable, Fabric, Sleeper, Upholstered, Wood |
| Style | Casual |
Related products
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |








