Stockten English Arm Sofa with Casters
Blend down cushions and pleated Charles of London arms bring classic comfort to a modern sofa. Tapered wooden legs with optional metal ferrules and casters add tailored living room style.
"*" indicates required fields
Anchor your modern living room and casual lifestyle with the classic comfort of our Stockten English Arm Sofa. The sofa’s blend down cushions provide plush seating for multiple guests, while the pleated Charles of London arms deliver a soft nod to heritage design. The Stockten’s tapered wooden legs are offered in two finishes, with front leg options that include a choice of metal ferrule and casters in brass, bronze, and nickel. Tailoring details for the sofa are as pictured, but all customizing variables for any Stockten piece are available in-store: welting, contrast welting, skirting, and a full array of designer upholstery fabrics. A Stockten ottoman is also available in-store.
| Weight | 147 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 87 × 36 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cognac |
| Style | Traditional |
| Collection | Stockten |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Stockten English Arm Chair with Casters
Stockten English Arm Loveseat with Casters
Stockten English Arm Skirted Chair
Stockten English Arm Sofa with Casters
Stockten English Arm Sofa with Casters
Stockten English Arm Sofa with Casters
Stockten English Arm Sofa with Casters
Stockten English Arm Sofa with Casters
Related products
New Traditions Sofas
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.