CM Modern Chairs
Call for Price
Dwyer Bed - Complete Bed / Full / 800 Clay
Call for Price
Stressless® Buckingham (L) 3 seater Low back
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
SKU:
1079030094712008
Category: Sofas
Tags: blue, Customizable, Paloma - Sparrow Blue, Reclining, Sofas, Stressless
Description
Gentle curves, padded arms and a supple seat, this sofa is as sleek as the name implies. The Stressless Buckingham offers an invitation to pure relaxation in a classic design with details in wood. Individually reclining seats, available in both high and low back, ensuring maximum support for the entire body.
Product Details
| Material | Leather |
|---|---|
| Color | Paloma – Sparrow Blue |
| Wood color | Grey stain |
Additional information
| Dimensions | 31.89 × 90.55 × 33.86 in |
|---|---|
| Brand | Stressless |
| Color | Blue |
| Detail Color | Paloma – Sparrow Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Stressless® Buckingham |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Stressless® Buckingham (L) 2 seater Low back
Stressless® Buckingham (L) chair Low back
Related products
Design Options – F9 Sofas
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.