Today’s Hours Getting Hours
Delancey Upholstered Counter Stool
Call for Price
Audrey Upholstered Rectangle Ottoman Elite
Call for Price
Thea Upholstered Sofa
"*" indicates required fields
Description
Designed with sleek, modern lines and charming details, our Thea Sofa boasts a vintage-inspired aesthetic. Artisan-crafted with hand-tufted accents and vintage, Thea is perfect for leisurely moments. A statement piece that embraces you in effortless luxury.
Product Details
| Overall Dimensions | 94”W x 39”D x 29.2”H |
|---|---|
| Materials | 100% Polyester, Rubber |
| Colors | Bronze |
| Weight | 162 lbs |
| Seat Count | 3 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 17.5″ |
| Seat Width | 72″ |
| Seat Depth | 24″ |
| Seat Construction | 8 Way Hand Tied |
| Seat Cushion Composition | Foam & Dacron |
| Back Cushion Composition | Foam & Dacron |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Arm Height From Floor | 28.8″ |
Additional information
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 94 × 29.2 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Bronze |
| Style | Transitional |
| Collection | Thea |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
ParsonsClub Level Sofa w/Power
| Brand | Bassett Furniture |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Power Headrest, Power Recline, USB |
| Style | Contemporary |
Benchmade Custom Upholstery Great Room Sofa
| Brand | Bassett Furniture |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable |
| Style | Casual |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.