
Elite Power Armless Loveseat
Call for Price
Holly Upholstered Platform Bed
Call for Price
Tucker Sofa
"*" indicates required fields
Description
The Tucker collection features tall, plush cushion backs, robust armrests with flange detailing and two reclining seats on either end for maximum comfort and style in one. Shown in performance fabric Curl Egret.
Product Details
| • Dual Power Motion incliner mechanism for true “Wall Away” performance and power articulating headrest • Genuine European leathers and Performance fabrics • Spring Down Seat Cushions • Hardwood Frames • Fully upholstered back and exposed wooden legs • US | Yes |
|---|
Additional information
| Dimensions | 42 × 90 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Espresso |
| Style | Contemporary |
| Collection | Tucker |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
New Traditions Sofas
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.