Upholstery Living Room Bridgette 7 ft. Skirted Sofa
"*" indicates required fields
The Bridgette 7 ft. Skirted Sofa from the Bridgette Collection offers effortless sophistication with a skirted base and single bench cushion. Ideal for traditional/formal spaces, this 7 ft version sofa is crafted in fabric and comes with two 20-inch throw pillows for added comfort. The Upholstery Collection features a mix of coordinating sectionals, sofas, loveseats, chairs and ottomans groupings to help you create a pulled-together and inspiring space for your home. With styles ranging from traditional to contemporary – and everything in between – each can be dressed in more than 500 cover options for a variety of lifestyles. Each piece features blend-down seat cushions and throw pillows for added comfort.
Product Details
| frame construction | Furniture grade laminated hardwood provides weight and durability which eliminates bowing or warping. Construction features include an interlocking frame which is glued, stapled and screwed p |
|---|---|
| padding | Padded outside arms and back for smoother surface and neater appearance. |
| seat | Comes with Down Plush seat cushion as standard. |
| seat back | Loose back |
| business unit | HF Custom |
| contrasting fabric | Available for contrasting welt, inside back and seat cushion. Contrasting options available for upcharge. |
| pillow | (2) 20-inch Throw Pillows in matching fabric. Contrasting fabric available. |
| trim | Standard welt trim. Contrasting welt available with an upcharge. |
| type | Sofas, One Cushion Sofas |
| Weight | 167 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 85 × 34.5 in |
| Brand | HF Custom |
| Color | White |
| Detail Color | Natural |
| Style | Traditional |
| Collection | Bridgette |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Studio C Essentials Sofas
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.