Veda Fabric Sofa
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Traditional elegance gets a fresh reinterpretation with the Veda sofa. The petite, pleated roll arms, adorned with a simple nailhead trim, slope down onto stately legs, delivering timeless details and graceful curves that soften the room while adding an abundance of charm. Generous seat space, cushion fill choices, and the Blue Steel Spring at the heart of each seat ensure lasting comfort. And bring your room together with four accent pillows, orderable in your choice of fabric.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Veda |
|---|---|
| Features | Non-Power, Nailhead Trim, 3-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 2 square feather (20H x 20W)2 square feather (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Standard Nailhead Trim | Black Nickel (D) |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Style | Traditional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 49.70 |
| Carton Weight | 146 lb |
| Product Weight | 146 lb |
| Carton Volume | 49.700 |
| Carton Weight | 146.000 lb |
Additional information
| Weight | 146 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 86 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Veda |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Veda Fabric Chair
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 35 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Veda |
| Features | Fabric |
Veda Fabric Loveseat
| Weight | 114 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 60 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Veda |
| Features | Fabric |
Veda Fabric Ottoman
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Veda |
| Features | Fabric |
Related products
New Traditions Sofas
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Finley Fabric Power Inclining Sofa
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.