Today’s Hours Getting Hours
Welota Reclining Sofa with Drop Down Table
"*" indicates required fields
SKU:
6140389
Category: Outlet Sofas
Description
Embrace contemporary comfort with this reclining sofa. Its richly neutral upholstery and no-fuss design give a new meaning to relaxed refinement. A double bustle back and curved armrests round out the look.
Additional information
| Weight | 195 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 84 × 31 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
About Ashley Furniture
The Ashley Companies has three separate operating divisions: Casegoods, Motion and Stationary. Ashley Furniture Industries Inc. offers a fully integrated product line to take the guess work out of furnishing a home. Unique, coordinated products allow the buyer to choose from several combinations of furniture for living rooms, dining rooms, and bedrooms; all designed with matching materials and finishes.
Related products
Stairatt Sofa
| Weight | 125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 86 × 39 in |
| Color | Black/Gray, Gravel |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Harleson Sofa
| Weight | 157 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 100 × 37 in |
| Color | Brown/Beige, Wheat |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
Abinger Queen Sofa Sleeper
| Weight | 191 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 89 × 38 in |
| Color | Brown/Beige, Natural |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
Arroyo Grey Sofa
| Weight | 106 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 82.5 × 19 in |
| Color | Black/Gray, Smoke |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Stoneland Reclining Sofa
| Weight | 236 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 92 × 33 in |
| Color | Brown/Beige, Chocolate |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Mitchiner Reclining Sofa with Drop Down Table
| Weight | 229 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 85.5 × 32 in |
| Color | Black/Gray, Fog |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
Boxberg Power Reclining Sofa
| Weight | 223 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 93 × 41 in |
| Color | Bark, Brown/Beige |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Next-Gen Gaucho Power Reclining Sofa
| Weight | 269 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 89 × 39 in |
| Color | Brown/Beige, Fossil |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |












