West Coast II Power Reclining Sofa with Power Headrest
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
The West Coast II collection offers the ultimate in comfort and contemporary styling. Personalized comfort paired with clean lines, curved arms, and rich top-stitching details, this refined sofa collection is an ideal fit for both relaxing and entertaining. The built- in headrest, lumbar support, and full chaise extension ensure easy relaxation from top to bottom. rn The West Coast II reclining sofa collection combines multiple densities of foam, and limitless customization. Your personalized seating experience is controlled with a touch of a button, to ensure the most comfortable position whether sitting with guests or reclining while watching television. rn The power headrest and recline functions are easily managed through the use of a sleek activation switch that includes USB charging.
Product Details
| Cover | All Palliser Fabrics, excluding Accent Fabrics |
|---|---|
| Cover | All Palliser Leather Alternatives |
| Cover | All Palliser Leather Matches |
| Cover | All Palliser Leathers |
| Default Cover | Solana Tusk |
| Depth | 37.75 |
| Displayed Covers | Solana Tusk,Frolic Lagoon,Torrey Cracked Pepper,Tanner Nickel |
| Features | Single top stitching for a clean and tailored finish (on leather and select fabrics) |
| Features | Elegant espresso base |
| Frame | All Palliser frames are constructed from engineered wood products, hardwood or softwood; joints are pinned and glued for uniformity and strength. |
| Height | 40.70 |
| Mechanism | Power recline and power headrests operated by a brushed metal power switch with integrated USB charging |
| Seating | Tight seat cushions are engineered using high-resiliency foam for a perfect ergonomic seating experience. Cushions are an integrated, indistinguishable part of the frame or seat back. |
| Seating | Tight back cushions are engineered using multiple densities of contour-cut foam for a perfect ergonomic experience. Cushions are an integrated, indistinguishable part of the frame or seat bac |
| Seating | Back suspension features 100% premium elastic webbing to provide consistent comfort and support |
| Seating | Seat suspension features interwoven 100% premium elastic webbing, engineered to provide consistent comfort and endurance |
| Dimensions | 37.75 × 78 × 40.7 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | West Coast II |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Design Options – F9 Sofas
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Finley Fabric Power Inclining Sofa
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.