Z4 Roll Arm King Sleeper Sofa
"*" indicates required fields
Graceful by design and inviting by nature, the Z4 Roll Arm King Sleeper Sofa offers a casual take on traditional style, with the comfort of a blissful night’s rest. An elegantly roomy sofa with a 3/3 cushion configuration, this adaptable sofa bed opens to a King size mattress. Back cushions are loose so you can rotate them or remove them when in sleep sofa mode. You can select your preferred Bassett comfort seat cushion. Our Z4 Sleepers are engineered around a European-style mechanism that is much lighter and remarkably easy to operate. Your roll arm sofa style can be further customized by your choice of designer fabric, or visit a Bassett location for even more fabric and leather upholstery choices.
| Weight | 295 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 89 × 37 in |
| Brand | Bassett Furniture |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.