Archie Chair - Special Order
Call for Price
Andre Power Reclining Loveseat
Call for Price
D12-14-9 – Andalusia Lounge Chair
"*" indicates required fields
Description
Classic Spanish-Mediterranean styling. Saber detailing and decorative fob accents featured on all pieces. Functional and attractive canopy option adds a sense of royalty. Sling fabric back is swagged into gondola-style design with decorative trim details. Sand-cast, aluminum frames feature hand forged appearance. Fully welded, ground and polished joinery have the look of classic architectural ironwork and decorative balustrades.
Product Details
| Material | Powder Coated Aluminum |
|---|---|
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Driluxe |
| Seat Type | Loose |
| Seat Fill | Driluxe |
| Volume | 27 cft |
| Weight | 75 lb |
| Leather | 88 sq.ft. |
| C.O.M. (*) | 5.50 yrd |
Additional information
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 29.5 × 34 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional (Spanish-Mediterranean) |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Ellie Outdoor Accent Chair
Livia Outdoor Armless Chair
Podium Outdoor Armless Chair
Roma Lounge Chair
Avalon Teak Oudoor Swivel Lounge
Avalon Teak Outdoor Lounge Chair
Tropic Outdoor Lounge Chair, Mocha
| Weight | 92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 32 × 31 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Contemporary |
| Collection | Tropic |
| Features | Fabric |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.