Andre Power Reclining Loveseat
Power reclining loveseat with space-saving wall-hugger design, power headrests, and built-in USB charging. Plush, roomy seats with double-padded arms in soft chenille.
"*" indicates required fields
When it’s time to unwind together, the Andre Power Loveseat makes it easy. With roomy, plush recliners and double-padded arms, each seat offers plenty of space and comfort for two. The wall-hugger design saves space while you kick back, while power adjustable headrests provide personalized support. USB ports built into the power switch make it easy to charge your devices while you recharge yourself. Handtailored in your choice of two soft, resilient chenille fabrics, Andre guarantees enduring comfort and style.
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 41 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Andre Fog |
| Style | Transitional |
| Collection | Andre |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Andre Power Wall Recliner
Andre Power Wall Recliner
Related products
Studio C Essentials Sofas
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.