Newbury Bedside Table
Call for Price

Calypso PUB TABLES 51520-36/25+90539/28
Call for Price
C7-D53-21 – Sophie Outdoor Sofa
"*" indicates required fields
Description
With a shapely, exaggerated rolled arm, the Sophie collection transforms traditional feminine forms into modern inspiration. The exaggerated, rolled arm silhouette of the sofa showcases the unique forms of this collection. Expertly woven in weathered grey all-weather wicker the Sophie collection pairs smartly with our Sloan and Eva dining sets.
Product Details
| Material | Woven Resin, Powder Coated Aluminum |
|---|---|
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Driluxe |
| Seat Type | Loose |
| Seat Fill | Driluxe |
| Volume | 82 cft |
| Weight | 98 lb |
| Leather | 145 sq.ft. |
| C.O.M. (*) | 9.50 yrd |
Additional information
| Weight | 98 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 87 × 34 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Santa Barbara Aluminum Sofa
| Brand | Summer Classics |
|---|---|
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal |
| Style | Casual, Modern |
Rustic Sofa
| Brand | Summer Classics |
|---|---|
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal |
| Style | Casual, Coastal, Transitional |





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.