Newbury Bedside Table
Bedside table with one drawer and an open shelf, coved front, and polished nickel beehive knobs. 24 in. W x 20 in. D x 26.8 in. H.
"*" indicates required fields
With a drawer for stashing and a shelf for stacking or display, the Newbury Bedside Table is poised to become everything you expect from a night table. The textured available finishes are rendered in clean lines and softened by the gentle arc of its coved front. It features the same polished nickel beehive knobs and framed side panels as the other pieces in the collection, and boasts a surface large enough for a lamp and other bedtime necessities. Pair this with one of the other Newbury nightstands or bedside tables for a personally curated bedroom style. Offered in textured White Oak or Parchment Gesso finishes.
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 24 × 26.8 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Newbury Natural |
| Style | Transitional |
| Collection | Newbury |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Newbury 5 Drawer Chest
Newbury 6 Drawer Dresser
Newbury Nightstand
Related products
Americana Modern Bedroom 2 Drawer Nightstand
Americana Modern Bedroom 3 Drawer Nightstand With Charging Station
Avaline Carmen Three Drawer Nightstand
Modern Soren Bedside Table
Sanctuary Bedside Table
| Weight | 78.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 32 × 29 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.