
Robbinsdale Queen Panel Headboard
$700.00 Original price was: $700.00.$418.99Current price is: $418.99.

Kimonte Dining Chair
$144.00 Original price was: $144.00.$78.99Current price is: $78.99.
Gladdinson Twin/Full Storage Drawers (Set of 4)
"*" indicates required fields
SKU:
B092-50
Category: Outlet Bedroom
Description
These twin/full storage drawers are made with engineered wood and polyester upholstery. Pair with other items in the series to make a bed kit.
Additional information
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 42 × 11 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Series Features | Contemporary styled upholstered storage bed. Made with engineered wood frames, foam cushion panels upholstered with a light gray woven polyester fabric. Full slat foundation eliminates the need for a box spring. Large capacity, under bed storage bins with casters. Button tufted headboard and footboard. |
| Brand | Ashley Furniture |
About Ashley Furniture
The Ashley Companies has three separate operating divisions: Casegoods, Motion and Stationary. Ashley Furniture Industries Inc. offers a fully integrated product line to take the guess work out of furnishing a home. Unique, coordinated products allow the buyer to choose from several combinations of furniture for living rooms, dining rooms, and bedrooms; all designed with matching materials and finishes.
Related products
Porter King Sleigh Rails
| Weight | 88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.16 × 90.16 × 7.48 in |
| Color | Brown/Beige, Rustic Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Made with select cherry veneers and hardwood solids. Burnished brown finish. Drawers feature a dark bronze color knob and backplate. Dovetail drawer construction. Drawer interior with color finish. Ball bearing drawer glide. Felt or cedar drawer bottoms. Beveled mirror. Sleigh bed features storage in the footboard. Special features include a hidden jewelry tray in the center drawer of the dresser, and a concealed pull-out tray in the -92 nightstand. |
| Brand | Ashley Furniture |
Robbinsdale Nightstand
| Weight | 119 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 31.63 × 30.75 in |
| Color | Antique White, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Timeless traditional design. Made with select Oak veneer, MDF and solid wood components. Antique white finish with a wonderful grain texture. Dovetail drawer construction with metal ball bearing side glides and dark bronze-toned knobs. Upper drawers feature felt bottoms. Both the sleigh headboards (77/78) or panel headboards (57/58) can use either storage footboards (74/98 and 76/99) and panel footboards (54/96) and 56/97). Loaded with extra features such as concealed drawers for keeping valuables out of sight. Available twin and full sleigh beds feature storage footboards to make the most of smaller space bedrooms. B742-91 one drawer nightstand has an open bookcase cubby with a cord management hole located in the back panel. B742-22 vanity and stool set with three storage drawers and a soft cushioned seat covered with a woven polyester fabric. Special features include a hidden jewelry tray in the center drawer of the dresser, and a concealed pull-out tray in the nightstand. Twin over full bunk bed with a large capacity underbed storage box set on casters to easily pull in and out. Dovetail drawer box construction with dark bronze-toned knobs and black felt bottom. |
| Brand | Ashley Furniture |
Porter King/California King Storage Footboard
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 84.38 × 20.25 in |
| Color | Brown/Beige, Rustic Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Made with select cherry veneers and hardwood solids. Burnished brown finish. Drawers feature a dark bronze color knob and backplate. Dovetail drawer construction. Drawer interior with color finish. Ball bearing drawer glide. Felt or cedar drawer bottoms. Beveled mirror. Sleigh bed features storage in the footboard. Special features include a hidden jewelry tray in the center drawer of the dresser, and a concealed pull-out tray in the -92 nightstand. |
| Brand | Ashley Furniture |
Ralene Nightstand
| Weight | 81.57 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 31.5 × 21.5 in |
| Color | Brown/Beige, Medium Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Medium |
| Series Features | Made with Acacia veneers and hardwood solids. French/English dovetailed drawers feature fully finished plywood drawer boxes and ball bearing side glides. Gently distressed and burnished medium brown finish. The bed features thick padded headboard with cushioned side rails and integrated storage footboard bench upholstered in a dark brown textured fabric. Cases feature thick profiled tops and hefty tapered feet for a casual lifestyle appeal. Long, solid contemporary bar pulls are finished with an aged bronze color. |
| Brand | Ashley Furniture |
Burkhaus Nightstand
| Weight | 93 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.63 × 35.25 × 28.13 in |
| Color | Brown, Brown/Beige |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. Fully finished drawer boxes with dovetail construction and soft-close ball bearing side glides. Upper drawers come with black felt drawer bottoms. Custom designed metal bar pulls and metal corner brackets are finished in a rich brass coloration. B984-5X upholstered bed has solid wood frames surrounding cushioned panels covered with a high-low woven fabric blended with luxurious creams and black colorations. Nightstand includes 110V power supply and dual USB charging ports. |
| Brand | Ashley Furniture |
Lettner Chest of Drawers
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 41.75 × 58.5 in |
| Color | Black/Gray, Light Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Medium |
| Series Features | Made with select Birch veneers and hardwood solids. Burnished light gray finish. Drawers feature a silver-tone patina color knob and back plate. Dovetail drawer construction. Drawer interior with color finish. Ball bearing drawer glide. Felt drawer bottoms on select drawers. Beveled mirror. Both the sleigh headboards (77/78) or panel headboards (57/58) can use either storage footboards (74/98 and 76/99) and panel footboards (54/96 and 56/97). Choose from a timeless storage sleigh bed design, offered in twin or full size. The twin over full bunk bed has underbed storage. Special features include a hidden jewelry tray in the center drawer of the dresser, and a concealed pull-out tray in the -92 nightstand. |
| Brand | Ashley Furniture |









