2084-85 Peretti Sofa
$7,862.00 Original price was: $7,862.00.$5,098.99Current price is: $5,098.99.

Moriville Counter Height Dining Room Extension Table
$1,444.00 Original price was: $1,444.00.$858.99Current price is: $858.99.
Bolanburg Dining Room Table
"*" indicates required fields
SKU:
D647-25
Category: Outlet Dining Room
Description
The beauty of the Bolanburg dining table is something to savor. A two-tone textural finish gives this rectangular dining table with plank-effect top a double helping of charm. Six drawers built into the table apron allow you to keep placemats, napkins and utensils right on hand. Made of veneers, wood and engineered wood Two-tone textural finish; antique white with weathered oak finished top 6 drawers; 3 each on each side Seats up to 6 Dining chairs sold separately Weight 147 lbs. (66.68 kgs.) Dimensions Width: 40.00″Depth: 72.00″Height: 30.75″
About Ashley Furniture
The Ashley Companies has three separate operating divisions: Casegoods, Motion and Stationary. Ashley Furniture Industries Inc. offers a fully integrated product line to take the guess work out of furnishing a home. Unique, coordinated products allow the buyer to choose from several combinations of furniture for living rooms, dining rooms, and bedrooms; all designed with matching materials and finishes.
You may also like…
Bolanburg Dining Room Chair (Set of 2)
Bolanburg Dining Room Bench
Related products
Moriville Counter Height Bar Stool
Outlet Dining Room Centiar Counter Height Bar Stool Brown
| Weight | 16.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.25 × 28.25 × 20.25 in |
| Color | Black/Gray, Brown, Brown/Beige |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Leather Match, Metal |
| Shade | Dark |
| Series Features | Mid-century inspired design using Mindi veneers, engineered board and hardwood solids. Table tops are made with Mindi veneer with a casual warm brown finish paired with metal base in a brushed dark bronze color finish that has a warm color quality. Angled base design gives this set a mid-century appeal. Available in both regular height and counter height versions. Each table seats four comfortably. D372-01/124/130 are constructed with a black tubular metal frame with medium brown faux leather. D372-06/624/630 chair has a black tubular metal frame with contoured bucket seat upholstered in a French black colored faux leather. D372-07/724/730 chair has a black tubular metal frame with contoured bucket seat upholstered in white faux leather cover. D372-08/824/830 chair has a black tubular metal frame with contoured bucket seat upholstered in gray faux leather cover. D372-23 round table tops feature a durable polyurethane finish and modern contemporary styled pedestal base finished in black. D372-16 round dining table has a casual contemporary design with a durable melamine top and solid wood base. |
| Brand | Ashley Furniture |
Woodanville Dining Chair
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.25 × 40.63 × 9.88 in |
| Color | Brown/Beige, Cream/Brown, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Series Features | Made with Birch veneers and select hardwood solids in a distinctive two-tone cottage finish. Cream table base and chair frame with medium brown color table tops and chair seats. Updated cottage styling, table has arched aprons and chair has pierced ladder back design. Chair has contoured seat for added comfort. D335-15 small round dining table features drop leaves for smaller space dining. Chair has a pierced ladder-back design. |
| Brand | Ashley Furniture |
Stuman Dining Chair
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.25 × 39.75 × 12 in |
| Color | Brown/Beige, Medium Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Leather Match, Wood Products and Other |
| Shade | Medium |
| Series Features | Asian hardwoods and veneers. Small round table (-15) features drop leaf. Medium brown casual finish. Bent comb back chair design for better comfort. Polyurethane upholstered chair seat. Glued and screwed corner block construction. |
| Brand | Ashley Furniture |
Myshanna Counter Height Bar Stool
| Weight | 23.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 44.5 × 12 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Modern Farmhouse design with a framed and planked effect top. Made with hardwood solids, Acacia veneer and engineered wood substrate. Finished with a trend right antique gray color with light saw-kerf distressing. Table extends to fit 8 with leaves set on each end for easy placement and removal. Solid wood chair frames with a softly cushioned seat upholstered in a gray textured polyester fabric with nail head trim. Matching upholstered bench for versatile seating options. D629-45 table extends to fit 8 with leaves set on each end for easy placement and removal. D629-01 solid wood chair frames with a softly cushioned seat upholstered in a gray textured polyester fabric with nail head trim. Matching upholstered bench for versatile seating options. |
| Brand | Ashley Furniture |
Valebeck Counter Height Stool
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 23 × 7.38 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige, Brown/Black |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Rustic cottage styling. D546-01 white. D546-124/130 black metal, rustic brown finish, beige fabric cushioned seat. D546-224/230 black metal, rustic brown swivel seat. D546-324/330 black metal and distressed vintage white finish, beige swivel seat. D546-424/430 beige fabric cushion swivel seat and rustic brown finish; metal stretcher and back frame. D546-524/530 linen colored fabric cushion with nailhead trim detail; distressed vintage white finish and black metal. D546-624/630 solid hardwood frames with antique black metal back support and footrest; swivel seat features a durable black faux leather cover with nailhead trim. D546-35 rectangle extension leaf table features an extra thick edge with book matched inlay pattern and can fit 6-8. D546-50T/B round dining table features a sturdy post and bracket base design with black metal accents, and thick 54″ dining top. D546-32 features 4 drawers; 2 each side, 7 bottle wine rack and 2 open shelves for display. |
| Brand | Ashley Furniture |
Burkhaus Dining Server
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.75 × 62.25 × 31.38 in |
| Color | Brown/Beige, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass, Wood Products and Other |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. |
| Brand | Ashley Furniture |
Burkhaus Dining Extension Table
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43.75 × 75.75 × 8.5 in |
| Color | Brown/Beige, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. |
| Brand | Ashley Furniture |













