
Tartonelle Accent Chair
$1,080.00 Original price was: $1,080.00.$748.00Current price is: $748.00.

Flynnter Mirror
$372.00 Original price was: $372.00.$188.99Current price is: $188.99.
Tyler Creek Dining Bench
"*" indicates required fields
SKU:
D736-00
Category: Outlet Dining Room
Description
Invite your family into the heart of your home with this upholstered dining room bench. X-shape stretcher and tapered legs are a sturdy foundation. Black finish is beautifully textured. Heavily woven fabric has a quality feel-good touch. Silvertone nailhead trim is decorative without all the fuss. This is trend-right urban farmhouse style.
Additional information
| Weight | 42 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.25 × 52.75 × 6 in |
| Color | Black/Gray, Black/Grayish Brown, Brown/Beige |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Unique two-tone finish with a combination of Oak and Acacia substrates combining a trendy textured antique black color with table and server tops finished in a textural weathered oak finish. Rectangular dining table features six convenient drawers for storing smaller items. The -02 upholstered host chair inspired by the trendy deconstructed styles for casual living. The -01 side chairs feature a boxed cushioned seat. All chairs feature a heavy woven grayish brown fabric for added textural qualities. The large capacity server has three doors with lattice design. The tall bunching unit has two drawers, three shelves and open lattice sides. |
| Brand | Ashley Furniture |
About Ashley Furniture
The Ashley Companies has three separate operating divisions: Casegoods, Motion and Stationary. Ashley Furniture Industries Inc. offers a fully integrated product line to take the guess work out of furnishing a home. Unique, coordinated products allow the buyer to choose from several combinations of furniture for living rooms, dining rooms, and bedrooms; all designed with matching materials and finishes.
Related products
Moriville Counter Height Bar Stool
Skempton Dining Chair
| Weight | 20.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 19.75 × 10.5 in |
| Color | White, White/Light Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Made with Acacia veneers and select rubberwood solids, in a grayish white finish with rub through effect for a time worn appearance. Top is finished in a medium toned brown color with a planked effect with saw kerf distressing. Chair has a classic casual design with a tall ladder back look with simple features. Seat is covered in a light colored fabric cover. D394-32 pairs with 4 counter height stools. Built-in 8-bottle wine rack and open shelves. D394-024 cushioned saddle seat with a light textural polyester fabric. D394-113 barstool dimensions: 21″W x16″D x 24″H. D394-223 barstool dimensions: 16″W x 14″ x 24″H. Multi functional dining table features two convenient side drawers and a storage bin on each end for maximum use of space. Storage on the ends for maximum use of space. Finished in a trend right gray washed color with contrasting light oak colored top. Solid wood chair frames with cushioned seat in light gray woven polyester fabric. Piano style bench with under seat storage bin. D394-423 counter height dining set includes 6 stools and counter height leg table. Two-tone finish with a brown wood tone top contrasted with a grayish white with rubbed through effects. |
| Brand | Ashley Furniture |
Moriville Counter Height Dining Room Extension Table
| Brand | Ashley Furniture |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood |
Valebeck Counter Height Stool
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 23 × 7.38 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige, Brown/Black |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Rustic cottage styling. D546-01 white. D546-124/130 black metal, rustic brown finish, beige fabric cushioned seat. D546-224/230 black metal, rustic brown swivel seat. D546-324/330 black metal and distressed vintage white finish, beige swivel seat. D546-424/430 beige fabric cushion swivel seat and rustic brown finish; metal stretcher and back frame. D546-524/530 linen colored fabric cushion with nailhead trim detail; distressed vintage white finish and black metal. D546-624/630 solid hardwood frames with antique black metal back support and footrest; swivel seat features a durable black faux leather cover with nailhead trim. D546-35 rectangle extension leaf table features an extra thick edge with book matched inlay pattern and can fit 6-8. D546-50T/B round dining table features a sturdy post and bracket base design with black metal accents, and thick 54″ dining top. D546-32 features 4 drawers; 2 each side, 7 bottle wine rack and 2 open shelves for display. |
| Brand | Ashley Furniture |
Vollardi Counter Height Bar Stool
| Weight | 20.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 44 × 22.5 in |
| Color | Black/Gray, Blue |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Leather Match, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Made with rubberwood solids, Birch veneers and engineered wood substrates finished in a dark brown coloration. Table tops and server tops are made with natural marble inlayed on plywood panel. |
| Brand | Ashley Furniture |
Burkhaus Dining Server
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.75 × 62.25 × 31.38 in |
| Color | Brown/Beige, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass, Wood Products and Other |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. |
| Brand | Ashley Furniture |
Moreshire Counter Height Dining Table
| Weight | 183 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43.5 × 63.5 × 11.5 in |
| Color | Bisque, Brown/Beige |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Series Features | Casual traditional styling. Made with solid Rubberwood, MDF and Acacia veneer. Wire brushed textural surface in a glazed bisque finish with natural wood undertones. D799-32 rectangular counter height table with storage drawers, open shelf and built in cubbies for keeping wine bottles or accessories well organized. Complete a dining room and add maximum storage solutions with the D799-76 display cabinet (2 drawers, 2 reversible wine shelves). |
| Brand | Ashley Furniture |









