Today’s Hours Getting Hours

Donnford Table Lamp
$89.99

Dairson Table Lamp
$240.00 Original price was: $240.00.$170.00Current price is: $170.00.
Lanry Table Lamp
"*" indicates required fields
SKU:
L204394
Category: Outlet Home Decor
Description
This table lamp has a retro modern look that imparts a timeless elegance to any home or office. Its uniquely designed metal base is softened by a white fabric drum shade. A built-in USB port keeps your electronics charged. The aesthetic will brighten your living space wherever the lamp is placed.
Additional information
| Weight | 3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.75 × 8.88 × 16 in |
| Color | Metallic, Silver Finish |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal |
| Shade | Medium |
| Series Features | Brushed silver finished metal table lamp. Modified drum hardback shade. (1) USB charging port. On/off switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 40 watts max or 8 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
About Ashley Furniture
The Ashley Companies has three separate operating divisions: Casegoods, Motion and Stationary. Ashley Furniture Industries Inc. offers a fully integrated product line to take the guess work out of furnishing a home. Unique, coordinated products allow the buyer to choose from several combinations of furniture for living rooms, dining rooms, and bedrooms; all designed with matching materials and finishes.
Related products
Cartley Accent Table
| Weight | 11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.63 × 25.63 × 6 in |
| Color | White, White/Light Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Resin, Wood Products and Other |
| Series Features | Accent table. Construction of solid wood in light brown and white resin inlay. Champagne gold finished metal. Geometric patterned top. |
| Brand | Ashley Furniture |
Airdon Table (Set of 3)
| Weight | 84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.5 × 40.5 × 9.13 in |
| Color | Bronze Finish, Metallic |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Table frame made with tubular metal and finished in an aged bronze color. Table top made with wire brushed ash veneer finished in a graphite color finish. Modern cantilever design on versatile moderate scaled rectangular tables. |
| Brand | Ashley Furniture |
Oslember Accent Table
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.5 × 20 × 29.75 in |
| Color | Brown/Beige, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Other |
| Shade | Light |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Accent Table. Constructed of veneer, solid and engineered woods in white finish. Antique bronze finished metal drawer pull. 1 drawer and 2 removable woven baskets. |
| Brand | Ashley Furniture |
Ryandale Accent Table
| Weight | 54 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 24.5 × 7.5 in |
| Color | Antique Black, Black/Gray, Metallic, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Glass, Marble/Stone and/or Stone Like, Metal |
| Shape | Square |
| Series Features | Accent table. Constructed of sand casted aluminum in antique black finish, white marble and clear glass. 1 shelf. |
| Brand | Ashley Furniture |
Engelton Accent Table
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 28.5 × 7.13 in |
| Color | Green, Green/Gold |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Marble/Stone and/or Stone Like, Metal |
| Series Features | Accent table. Constructed of green marble and antique gold finished metal. Due to the use of natural materials, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Jenton Floor Lamp
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 22 × 29.5 in |
| Color | Antique Brass Finish, Black/Gray, Metallic |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal |
| Shade | Dark |
| Series Features | Antique brass finished metal floor lamp. Drum hardback shade. 3-way switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 150 watts max or 25 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Zalemont Accent Table
| Weight | 31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.88 × 18.13 × 26 in |
| Color | Brown/Beige, Distressed Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Medium |
| Shape | Square |
| Series Features | Accent table. Constructed of solid wood in distressed brown finish. Saw mark planks in an open twist design. |
| Brand | Ashley Furniture |
Robbinsdale Bedroom Mirror
| Weight | 48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.5 × 45 × 3.88 in |
| Color | Antique White, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Glass, Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Series Features | Timeless traditional design. Made with select Oak veneer, MDF and solid wood components. Antique white finish with a wonderful grain texture. Dovetail drawer construction with metal ball bearing side glides and dark bronze-toned knobs. Upper drawers feature felt bottoms. Both the sleigh headboards (77/78) or panel headboards (57/58) can use either storage footboards (74/98 and 76/99) and panel footboards (54/96) and 56/97). Loaded with extra features such as concealed drawers for keeping valuables out of sight. Available twin and full sleigh beds feature storage footboards to make the most of smaller space bedrooms. B742-91 one drawer nightstand has an open bookcase cubby with a cord management hole located in the back panel. B742-22 vanity and stool set with three storage drawers and a soft cushioned seat covered with a woven polyester fabric. Special features include a hidden jewelry tray in the center drawer of the dresser, and a concealed pull-out tray in the nightstand. Twin over full bunk bed with a large capacity underbed storage box set on casters to easily pull in and out. Dovetail drawer box construction with dark bronze-toned knobs and black felt bottom. |
| Brand | Ashley Furniture |










