
ZG5 Zero Gravity Recliner
$4,551.00 Original price was: $4,551.00.$2,948.99Current price is: $2,948.99.
Cloverbrooke 4-Piece Outdoor Conversation Set
$3,000.00 Original price was: $3,000.00.$1,798.99Current price is: $1,798.99.
Maier Recliner
"*" indicates required fields
SKU:
4522125
Category: Outlet Recliners
Description
Destination: relaxation oasis. Elevate your design aesthetic with this rocker recliner. Plush yet structured cushioning packed with metro modern flair, this recliner is where sophisticated style meets everyday comfort. Recline in infinite positions of soft comfort with one pull.
Additional information
| Weight | 109 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 38 × 30 in |
| Color | Brown/Beige, Walnut |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Brand | Ashley Furniture |
About Ashley Furniture
The Ashley Companies has three separate operating divisions: Casegoods, Motion and Stationary. Ashley Furniture Industries Inc. offers a fully integrated product line to take the guess work out of furnishing a home. Unique, coordinated products allow the buyer to choose from several combinations of furniture for living rooms, dining rooms, and bedrooms; all designed with matching materials and finishes.
Related products
Ballinasloe Platinum Recliner
| Weight | 83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 33 × 34 in |
| Color | Black/Gray, Platinum |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
Delafield Power Recliner
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 37.75 × 26 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Nerviano Recliner
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.75 × 32 × 30.25 in |
| Color | Brown/Beige, Chocolate |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Brand | Ashley Furniture |
Welota Recliner
| Weight | 91 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 39 × 27 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Man Fort Recliner
| Weight | 93 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 33 × 34 in |
| Color | Brown/Beige, Dusk |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
Keskin Oversized Swivel Accent Chair
| Weight | 141 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 58 × 39 in |
| Color | Brown/Beige, Sand |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Brand | Ashley Furniture |
Grixdale Recliner
| Weight | 122 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.5 × 37.25 × 29.5 in |
| Color | Brown, Brown/Beige |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Leather Match |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Next-Gen DuraPella Power Recliner
| Weight | 129 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 34.38 × 29.5 in |
| Color | Brown/Beige, Sand |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Brand | Ashley Furniture |










