Today’s Hours Getting Hours

Berrnette Sculpture
$140.00 Original price was: $140.00.$88.00Current price is: $88.00.

Alphons Recliner
$864.00 Original price was: $864.00.$518.99Current price is: $518.99.
Alphons Reclining Sofa
"*" indicates required fields
SKU:
2820188
Category: Outlet Sofas
Description
Sincere in its styling, this reclining sofa invites a relaxed sensibility into your space. Its neutral upholstery has a universal appeal, with pull-tab reclining making it easy to kick back in comfort. Providing high-quality functionality at an affordable price, this sofa marries well with a myriad of design aesthetics.
Additional information
| Weight | 207 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 93 × 41 × 41 in |
| Color | Brown/Beige, Putty |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Brand | Ashley Furniture |
About Ashley Furniture
The Ashley Companies has three separate operating divisions: Casegoods, Motion and Stationary. Ashley Furniture Industries Inc. offers a fully integrated product line to take the guess work out of furnishing a home. Unique, coordinated products allow the buyer to choose from several combinations of furniture for living rooms, dining rooms, and bedrooms; all designed with matching materials and finishes.
Related products
Gleston Sofa
| Weight | 131 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 84 × 37 in |
| Color | Black/Gray, Onyx |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Altari Queen Sofa Sleeper
| Weight | 199 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 85 × 37 in |
| Color | Alloy, Black/Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
Boxberg Reclining Sofa
| Weight | 213 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 87 × 32 in |
| Color | Brown/Beige, Teak |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Arroyo Sofa Chaise
| Weight | 124 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.25 × 82.75 × 19.25 in |
| Color | Black/Gray, Smoke |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Stairatt Sofa
| Weight | 125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 86 × 39 in |
| Color | Black/Gray, Gravel |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Altari Sofa
| Weight | 131 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 85 × 35 in |
| Color | Alloy, Black/Gray |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
Tulen Reclining Sofa
| Weight | 177 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 87 × 40 in |
| Color | Brown/Beige, Mocha |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Boxberg Power Reclining Sofa
| Weight | 223 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 93 × 41 in |
| Color | Bark, Brown/Beige |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |









