
Fridley Nesting Coffee Table (Set of 2)
$1,569.99

Foyland Coffee Table
$1,040.00 Original price was: $1,040.00.$728.00Current price is: $728.00.
Dalenville Coffee Table
"*" indicates required fields
SKU:
T965-1
Category: Outlet Tables
Description
This coffee table provides a distinctly welcoming and robust presence in any home. Its charming industrial character, functional strength and clean silhouette sketch the exceptional taste of the host. Merging with a wide range of interior arrangements, its exquisite workmanship creates a truly unique vibe.
Additional information
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 59 × 9.5 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige, Gray, Metallic |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Contemporary modern design. Made with oak veneers and engineered wood in a warm gray finish. Cocktail and end tables are accented with a distressed sand casted aluminum base in antique pewter finish. Over ottoman table has wheels on the bottom. Coordinates with the A4000421 and A4000422. |
| Brand | Ashley Furniture |
About Ashley Furniture
The Ashley Companies has three separate operating divisions: Casegoods, Motion and Stationary. Ashley Furniture Industries Inc. offers a fully integrated product line to take the guess work out of furnishing a home. Unique, coordinated products allow the buyer to choose from several combinations of furniture for living rooms, dining rooms, and bedrooms; all designed with matching materials and finishes.
Related products
Wystfield End Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 27.38 × 10 in |
| Brand | Ashley Furniture |
| Color | Brown, White |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Nallynx Coffee Table
| Weight | 48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.5 × 54 × 5 in |
| Color | Black/Gray, Metallic Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass, Metal |
| Series Features | Contemporary Design. Features transparent acrylic legs with tempered glass table top. Metal frames with a black powder coat finish. Paired with the coordinating end table to complete the look. |
| Brand | Ashley Furniture |
Kanwyn Upholstered Ottoman Coffee Table
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43.25 × 43.25 × 10.25 in |
| Color | Brown/Beige, White, Whitewash |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Made with veneers and select hardwood solids in a distressed whitewashed finish. Simple Farmhouse design with a lower shelf on all tables. Large scale cocktail ottoman features a cushioned top with button tufted light brown faux leather cover and nail head trim. Drawer storage in end table features a round metal knob with a dark gray pewter color. |
| Brand | Ashley Furniture |
Havalance End Table
| Weight | 56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.75 × 27.75 × 17 in |
| Color | Black/Gray, White, White/Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Casual farmhouse design. Made with Pine solids and veneer with engineered wood substrate. Two-tone finish scheme with distressed weathered gray tops on a vintage white cases. The lift-top cocktail table features four storage drawers, two large drawers on front and two smaller drawers on the sides. A small concealed storage tray under the lift-top for seldom used items. Square end table with a drawer and lower open shelf. A small flip-lid located on the top of the chairside door cabinet conceals a 110V power supply with 2 USB charging ports for conveniently charging your devices. |
| Brand | Ashley Furniture |
Kanwyn Coffee Table
| Weight | 84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.75 × 53.5 × 11.25 in |
| Color | White, Whitewash |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Series Features | Made with veneers and select hardwood solids in a distressed whitewashed finish. Simple Farmhouse design with a lower shelf on all tables. Large scale cocktail ottoman features a cushioned top with button tufted light brown faux leather cover and nail head trim. Drawer storage in end table features a round metal knob with a dark gray pewter color. |
| Brand | Ashley Furniture |
Havalance Sofa/Console Table
| Weight | 92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.38 × 63.5 × 9.88 in |
| Color | Brown/Beige, Gray/White, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Made with pine solids and veneers with engineered wood. Two tone finish scheme with distressed weathered gray tops set on distressed vintage white bases. Sofa table features flip-top that extends to form a 38” x 60” table for extra dining space. T814-9 table top features a lift mechanism that extends the top for convenient work or dining space. Two hidden storage trays located under the top. |
| Brand | Ashley Furniture |
Wystfield Coffee Table
| Weight | 78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.88 × 39.63 × 10.25 in |
| Color | Brown/Beige, White, White/Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shape | Square |
| Series Features | Rustic Farmhouse styling. Distressed vintage painted white finish contrasted with aged natural Pine color tops. Inset metal grille accents. Cocktail trunk features dual lids for easy access to the large capacity storage. End tables feature door cabinets for extra storage space. |
| Brand | Ashley Furniture |
Fridley Nesting Coffee Table (Set of 2)
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 38.5 × 19.13 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige, Gray/Brown/Black |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Urban contemporary styling. Made with engineered wood substrate, Oak veneer and metal frames. A stylish bunching round cocktail tables features a suspended main drum with faux cement melamine lift-top and a smaller storage trunk on casters. The T964-3 rectangular end table has an open storage shelf and built in USB charger port to conveniently keep your electronic devices handy while they charge. The smaller round end table is simple yet stylish with three legs so that it can tuck nicely against your sofa for keeping things close at hand. T964-8 nesting table dimension: 27″W x 27″D x 11″H. |
| Brand | Ashley Furniture |










