
Wystfield End Table
$496.00 Original price was: $496.00.$268.99Current price is: $268.99.
Axiom Round Side Table
$2,672.00 Original price was: $2,672.00.$1,678.99Current price is: $1,678.99.
Havalance End Table
"*" indicates required fields
SKU:
T994-2
Category: Outlet Tables
Description
What a fresh interpretation of country classic style. Inspired by American farmhouse craftsmanship, but with an elevated sensibility, this square end table blends distinctive details such as turned post accents and raised drawer fronts for a substantial look that feels right at home. Those who appreciate rustic character should take note of the table’s thick crown moulding, beautified with a vintage two-tone finish. Robust legs lend a hearty, substantial feel ready to withstand the test of time.
Additional information
| Weight | 56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.75 × 27.75 × 17 in |
| Color | Black/Gray, White, White/Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Casual farmhouse design. Made with Pine solids and veneer with engineered wood substrate. Two-tone finish scheme with distressed weathered gray tops on a vintage white cases. The lift-top cocktail table features four storage drawers, two large drawers on front and two smaller drawers on the sides. A small concealed storage tray under the lift-top for seldom used items. Square end table with a drawer and lower open shelf. A small flip-lid located on the top of the chairside door cabinet conceals a 110V power supply with 2 USB charging ports for conveniently charging your devices. |
| Brand | Ashley Furniture |
About Ashley Furniture
The Ashley Companies has three separate operating divisions: Casegoods, Motion and Stationary. Ashley Furniture Industries Inc. offers a fully integrated product line to take the guess work out of furnishing a home. Unique, coordinated products allow the buyer to choose from several combinations of furniture for living rooms, dining rooms, and bedrooms; all designed with matching materials and finishes.
Related products
Wystfield End Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 27.38 × 10 in |
| Brand | Ashley Furniture |
| Color | Brown, White |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Kanwyn Upholstered Ottoman Coffee Table
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43.25 × 43.25 × 10.25 in |
| Color | Brown/Beige, White, Whitewash |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Made with veneers and select hardwood solids in a distressed whitewashed finish. Simple Farmhouse design with a lower shelf on all tables. Large scale cocktail ottoman features a cushioned top with button tufted light brown faux leather cover and nail head trim. Drawer storage in end table features a round metal knob with a dark gray pewter color. |
| Brand | Ashley Furniture |
Kanwyn Coffee Table
| Weight | 84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.75 × 53.5 × 11.25 in |
| Color | White, Whitewash |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Series Features | Made with veneers and select hardwood solids in a distressed whitewashed finish. Simple Farmhouse design with a lower shelf on all tables. Large scale cocktail ottoman features a cushioned top with button tufted light brown faux leather cover and nail head trim. Drawer storage in end table features a round metal knob with a dark gray pewter color. |
| Brand | Ashley Furniture |
Foyland Coffee Table
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.25 × 57.88 × 17.13 in |
| Color | Black, Black/Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual design. Made with veneer, solid and engineered wood in black finish. Wire brush effect to enhance wood grain. Black finished metal drawer knobs. Soft close glides on all drawers. The cocktail table has 4 drawers with soft close glides for easy access to the large storage area and end table has 1 drawer. Coordinates with the A4000507 and A4000508. |
| Brand | Ashley Furniture |
Havalance Sofa/Console Table
| Weight | 92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.38 × 63.5 × 9.88 in |
| Color | Brown/Beige, Gray/White, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Made with pine solids and veneers with engineered wood. Two tone finish scheme with distressed weathered gray tops set on distressed vintage white bases. Sofa table features flip-top that extends to form a 38” x 60” table for extra dining space. T814-9 table top features a lift mechanism that extends the top for convenient work or dining space. Two hidden storage trays located under the top. |
| Brand | Ashley Furniture |
Kanwyn Sofa Table
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 52.75 × 12.5 in |
| Color | White, Whitewash |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Series Features | Made with veneers and select hardwood solids in a distressed whitewashed finish. Simple Farmhouse design with a lower shelf on all tables. Large scale cocktail ottoman features a cushioned top with button tufted light brown faux leather cover and nail head trim. Drawer storage in end table features a round metal knob with a dark gray pewter color. |
| Brand | Ashley Furniture |
Dalenville Coffee Table
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 59 × 9.5 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige, Gray, Metallic |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Contemporary modern design. Made with oak veneers and engineered wood in a warm gray finish. Cocktail and end tables are accented with a distressed sand casted aluminum base in antique pewter finish. Over ottoman table has wheels on the bottom. Coordinates with the A4000421 and A4000422. |
| Brand | Ashley Furniture |
Fridley Nesting Coffee Table (Set of 2)
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 38.5 × 19.13 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige, Gray/Brown/Black |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Urban contemporary styling. Made with engineered wood substrate, Oak veneer and metal frames. A stylish bunching round cocktail tables features a suspended main drum with faux cement melamine lift-top and a smaller storage trunk on casters. The T964-3 rectangular end table has an open storage shelf and built in USB charger port to conveniently keep your electronic devices handy while they charge. The smaller round end table is simple yet stylish with three legs so that it can tuck nicely against your sofa for keeping things close at hand. T964-8 nesting table dimension: 27″W x 27″D x 11″H. |
| Brand | Ashley Furniture |










