Round Pedestal Accent Table
Round pedestal accent table with an 18th-century silhouette, pie-cut top, and fluted, beaded legs. Crafted with walnut veneers for a classic, traditional look.
"*" indicates required fields
SKU:
500-50-828
Category: Chairside Tables
Tags: Accent Furniture, Brown, Hooker Furnishings, Medium Wood
Description
In a vintage 18th Century pedestal table design with pie-shaped top, this piece exudes character with classic fluted, beaded and flared legs.
Product Details
| Carton Height | 8.50 |
|---|---|
| Carton Length | 27.00 |
| Carton Weight | 39.60 |
| Carton Width | 33.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 24.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 26.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Walnut Veneers and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Style | Traditional/Formal |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 90 lbs |
| Width | 24.00 |
| Wood Distressing Type | Chopping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 26.46 |
Additional information
| Weight | 26.46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 24 × 26 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | 500-50 & Commerce and Market |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
58” Red Asian Cabinet
| Weight | 188.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.5 × 58.25 × 40.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Red |
| Detail Color | Reds |
| Style | Transitional |
| Collection | 500-50 & Commerce and Market |
| Features | Storage |
Oval Accent Table
Related products
Maidstone Two-Drawer Side Table
| Dimensions | 26 × 23 × 24 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Beige |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Modern |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.