58” Red Asian Cabinet
Hand-painted red accent cabinet in an Asian-inspired style with wood veneers. Offers four drawers and four doors with an adjustable shelf behind each, in a slim 58.25 in. W x 15.5 in. D profile.
"*" indicates required fields
SKU:
500-50-711
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Hooker Furnishings, Red, Reds, Storage
Description
A stunning focal point piece, this rich red hand painted cabinet with an Asian flair adds both a dash of color and style and hard-working storage to your home. Crafted of wood veneers, the cabinet has four drawers and four doors with one adjustable shelf behind each. 58 ¼ W x 15 ½ D.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 43.25 |
| Carton Length | 18.75 |
| Carton Weight | 212.75 |
| Carton Width | 61.50 |
| Depth | 15.50 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 11W x 12.75D x 4H |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 40.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Veneers and Hand Painting |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 4 |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 58.25 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 188.5 |
Additional information
| Weight | 188.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.5 × 58.25 × 40.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Red |
| Detail Color | Reds |
| Style | Transitional |
| Collection | 500-50 & Commerce and Market |
| Features | Storage |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.