Davis Fabric Power Rocking Recliner
$2,447.00 Original price was: $2,447.00.$1,098.99Current price is: $1,098.99.
St. Armand Square Cocktail Table
$921.00 Original price was: $921.00.$588.99Current price is: $588.99.
Unity Chest
Modern decorative chest with a sleek white exterior and contrasting magenta interior. Includes one interior shelf and antique pewter ribbon hardware.
"*" indicates required fields
SKU:
5000-85005-02
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Hooker Furnishings, White, Whites/Creams/Beiges
Description
Sleek and modern meets soft and soothing with the Unity Chest. Part of a curated collection to honor the spirit and courage of those diagnosed with breast cancer, the chest contrasts a creamy white exterior with a magenta-colored interior, accented by antique pewter ribbon-designed hardware. The two doors have soft-close hinges and one adjustable shelf behind each. Crafted of Maple Veneers, a portion of the proceeds from each chest sold goes to the Susan G. Komen Foundation.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Back Panel Material | MDF |
| Base Panel Opening | 41W x 15D x 12.75H |
| Carton Height | 39.50 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 265.00 |
| Carton Width | 49.75 |
| Depth | 20.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 41.5 |
| Distressing | No |
| Height | 35.25 |
| Material Description | Maple Veneers and Resin |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 42W x 15.625D x 11.5H |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 46.00 |
| Wood Shelf Dimensions | 42W x 15.625D x 1.5H |
| Weight | 229 |
Additional information
| Weight | 229 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 46 × 35.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Susan G. Komen |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Blossoming Hope Cocktail Table
Blossoming Hope Writing Desk
Home Office Susan G. Komen Perseverance Writing Desk
Memento Accent Table
Moment of Hope Chest
| Weight | 192.28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 48 × 48.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Pink |
| Detail Color | Pinks |
| Style | Casual |
| Collection | Susan G. Komen |
| Features | Storage |
Susan G. Komen Eternal Chest
| Weight | 191.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 42.25 × 33.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Pink |
| Detail Color | Pinks |
| Style | Transitional |
| Collection | Susan G. Komen |
| Features | Storage |


Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.