Blossoming Hope Cocktail Table
Transitional coffee table with a gold-painted metal frame and reverse-painted white glass top in a pink and green floral design. Tempered glass construction provides a bright, durable focal point.
"*" indicates required fields
SKU:
5000-80001-647
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Cocktail & Coffee Tables, Gold, Golds, Hooker Furnishings
Description
Feminine and delicate yet bold and striking, the Blossoming Hope Cocktail Table has a clean silhouette with gold painted metal legs and frame and a tempered Ultra White glass top with hand painting. The reverse-painted glass has a sweeping floral design in pink and green hues over the white background. Measures 32 inches wide by 32 inches deep.
Product Details
| Carton Height | 25.00 |
|---|---|
| Carton Length | 36.00 |
| Carton Weight | 152.12 |
| Carton Width | 56.00 |
| Depth | 32.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 50 |
| Height | 19.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Tempered Ultra White Glass with Handpainting and Metal |
| Style | Transitional |
| Top Clearance | 18 |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 52.00 |
| Weight | 88.18 |
Additional information
| Weight | 88.18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 52 × 19.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Transitional |
| Collection | Susan G. Komen |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Blossoming Hope Writing Desk
Home Office Susan G. Komen Perseverance Writing Desk
Memento Accent Table
Related products
Maidstone 28-inch Round Cocktail Table
| Dimensions | 28 × 28 × 14 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Beige |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Modern |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.