Home Office Susan G. Komen Perseverance Writing Desk
Traditional home office writing desk in a soft pink Maple veneer with cabriole legs. Three drawers include a drop-front keyboard drawer with wire management, plus removable dividers, writing slide and pencil tray.
"*" indicates required fields
The classic scalloped-shaped writing desk design with cabriole legs and carved accents is made fresh and new with a soft pink finish over Maple Veneers. Featuring three drawers, the left and right drawers have removable dividers, the center drawer has a drop-front for keyboard use and grommet for wire management and there is one writing slide and pencil tray for use in either drawer. The drawers are accented by pewter ring pull hardware.
Product Details
| Finish | Light pink painted finish |
|---|---|
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Number Of Drawers | 3 |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| Primary Materials | Maple Veneers and Resin |
| Three drawersLeft and right drawers have removable dividersOne writing slide and pencil tray for use in either drawerCenter drawer with drop-front for keyboard use and cut out for wire managementPink drawer interiorsScalloped shaped designCarved accentsCa | Yes |
| Weight | 106 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 54 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Pink |
| Detail Color | Light Pink |
| Style | Traditional |
| Collection | Susan G. Komen |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Blossoming Hope Cocktail Table
Blossoming Hope Writing Desk
Memento Accent Table
Moment of Hope Chest
| Weight | 192.28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 48 × 48.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Pink |
| Detail Color | Pinks |
| Style | Casual |
| Collection | Susan G. Komen |
| Features | Storage |
Susan G. Komen Eternal Chest
| Weight | 191.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 42.25 × 33.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Pink |
| Detail Color | Pinks |
| Style | Transitional |
| Collection | Susan G. Komen |
| Features | Storage |
Triumph Accent Chest
Unity Chest
Related products
Americana Modern – Denim 56 In. Power Lift Desk (from 23 In. To 48.5 In.) (ame#256t And Lift#200blk)
Americana Modern – Denim 60 In. Writing Desk
Boca 48 In. Hutch
Boca 48 In. Writing Desk
Catalina 8-piece Library Wall With Writing Desk
Curata Short Left/Right/Freestanding Desk
| Weight | 133.71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 68 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
| Features | Storage |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.