Susan G. Komen Eternal Chest
Decorative chest with reverse handpainted glass in watercolor-like pink hues, silver frame and ribbed silver legs. Five self-closing drawers feature pink interiors and round metal knobs.
"*" indicates required fields
SKU:
5000-85002-67
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Hooker Furnishings, Pink, Pinks, Storage
Description
A tribute to the incredible strength and fortitude of those affected by breast cancer, the Eternal Chest features reverse painted class and watercolor-like pink hues complemented by silver accents, ribbed silver legs and silver-finished round metal knobs. The five self-closing drawers have pink interiors.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Carton Height | 34.00 |
|---|---|
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 231.49 |
| Carton Width | 46.25 |
| Depth | 20.00 |
| Height | 33.50 |
| Material Description | Resin, Glass and Handpainting |
| Number of Drawers | 5 |
| Style | Transitional |
| Width | 42.25 |
| Weight | 191.8 |
Additional information
| Weight | 191.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 42.25 × 33.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Pink |
| Detail Color | Pinks |
| Style | Transitional |
| Collection | Susan G. Komen |
| Features | Storage |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Blossoming Hope Cocktail Table
Blossoming Hope Writing Desk
Home Office Susan G. Komen Perseverance Writing Desk
Memento Accent Table
Moment of Hope Chest
| Weight | 192.28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 48 × 48.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Pink |
| Detail Color | Pinks |
| Style | Casual |
| Collection | Susan G. Komen |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.