Home Office Susan G. Komen Perseverance Writing Desk
Call for Price
Memento Accent Table
Call for Price
Blossoming Hope Writing Desk
Transitional writing desk with gold-painted metal legs and a reverse-painted ultra-white glass top featuring a pink and green floral design. Clean silhouette with no drawers.
"*" indicates required fields
Description
Feminine and delicate yet bold and striking, the Blossoming Hope Writing Desk has a clean silhouette with gold painted metal legs and frame and a tempered Ultra White glass top with hand painting. The reverse-painted glass has a sweeping floral design in pink and green hues over the white background.
Product Details
| Carton Height | 36.00 |
|---|---|
| Carton Length | 32.00 |
| Carton Weight | 146.61 |
| Carton Width | 56.00 |
| Depth | 28.00 |
| Height | 30.25 |
| Knee Space | 48W x 27D x 28.25H |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Tempered Ultra White Glass with Handpainting and Metal |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 52.00 |
| Weight | 103.62 |
Additional information
| Weight | 103.62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 52 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Transitional |
| Collection | Susan G. Komen |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Home Office Susan G. Komen Perseverance Writing Desk
Related products
Boca 48 In. Writing Desk
Boca Corner Table
6651 Stance Standing Desk
| Brand | BDI |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Adjustable, Glass, Metal, Power, Power Motion |
| Style | Modern |
6659 Stance Keyboard + Storage Drawer
| Brand | BDI |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Storage, Wood, Wood Veneer |
| Style | Modern |
36in Nesting Desk
St. Armand Writing Desk
| Weight | 134.48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.75 × 56 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.