Moment of Hope Chest
Decorative chest of oak and walnut veneers with five drawers. Pink finish with handpainted lettering and floral accents, plus contrasting wood top, legs and round pink knobs.
"*" indicates required fields
Beautiful and uplifting, the Moment of Hope Chest has a serene pink finish with handpainted lettering and delicate floral accents on the drawer fronts. The five self-closing drawers have creamy white interiors, and a contrasting wood finish is featured on the top and legs. Crafted of Oak and Walnut Veneers, the chest is part of a curated collection to honor the spirit and courage of those battling breast cancer, with a portion of the proceeds from each chest sold going to the Susan G. Komen Foundation.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| 1st Row Drawer Dimensions | 19.375W x 14D x 4.25H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 46.50 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 218.68 |
| Carton Width | 51.50 |
| Depth | 19.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 12.25 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 40.375 |
| Distressing | No |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 48.25 |
| Material Description | Oak and Walnut Veneers |
| Number of Drawers | 5 |
| Safety Stop | Yes |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 48.00 |
| Weight | 192.28 |
| Weight | 192.28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 48 × 48.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Pink |
| Detail Color | Pinks |
| Style | Casual |
| Collection | Susan G. Komen |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.