CT5008-FG-PN – Newport Square Coffee Table-French Grey/Peninsula
"*" indicates required fields
SKU:
CT5008-FG-PN
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Century Furniture, Cocktail & Coffee Tables, Gray
Description
This modern parson style cocktail table is crafted of Beech solids and wrapped in fine Saguran raffia with an exposed wood trim around all edges. The raffia is hand woven on the island of Bohol in the central Visayas region of the Philippines using the fibers of the Tipot palm tree and features a rich dimensional depth not found in lesser machine woven grasscloth. Table comes standard with a lay on glass top.
Product Details
| Material | Raffia, Beech Solids |
|---|---|
| Notes | Beech solids with RaffiaIncludes 1/4″ tempered lay-on glass top |
| Volume | 31 cft |
| Weight | 148 lb |
| Cartons | 1 |
Additional information
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 42 × 18 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Maidstone 28-inch Round Cocktail Table
| Dimensions | 28 × 28 × 14 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Beige |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Modern |
Mission Three-Drawer Cocktail Table
| Dimensions | 22 × 48 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Modern |





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.