Solstice 78in Entertainment Console
Call for Price
Big Bang 78in Entertainment Console
Call for Price
Skinny Console Table
Skinny console table in birch and acacia with dark ferrule tips and a medium wood finish, finished on all sides. Only 14 in. deep, it adds two drawers and one fixed shelf for slim, functional storage.
"*" indicates required fields
SKU:
5660-85001-MWD
Category: Console Tables
Tags: Brown, Console Sofas, Hooker Furnishings, Medium Wood, Storage
Description
Crafted of Birch and Acacia wood with contrasting dark ferrules on the tips of each of the 8 slim legs, the Skinny Console Table exudes character and charm. Finished on all sides, this versatile piece is only 14 inches deep, allowing even the tightest spot to have a functional focal point piece. One fixed shelf.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Weight | 102.52 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 14.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 6.5W x 13.25D x 2.375H |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 32.00 |
| Material Description | Birch and Acacia |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 76.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 81.57 |
| Carton Height | 9.45 |
| Carton Length | 21.85 |
| Carton Width | 78.94 |
Additional information
| Weight | 81.57 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 76 × 32 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | 5660-85 & Commerce and Market |
| Features | Storage |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
St. Armand Square Cocktail Table
Related products
Arleth Solid Wood Rectangle Console Table
| Dimensions | 27 × 94 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern, Rustic |
Cypress Teak Root Console Table
| Dimensions | 20 × 70 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.