Manhattan Upholstered Bed
Call for Price

Billy Non-extendable table 50551/24+90817/48
Call for Price
AE9-641 – Girard Table
"*" indicates required fields
Description
The x-frame base that unites all the pieces in this family is based on a gilded metal antique French bench. I’m always enamored with the delicacy of French decorative modern pieces, though here, I created new profiles and scaled up the proportions to make the shape heftier and gutsier. The side table comes in a variety of finish options for the tabletop.
Product Details
| Material | Oak Veneers, Metal |
|---|---|
| Distressing Level | Very Light |
| Notes | Cast iron base |
| Volume | 12 cft |
| Weight | 114 lb |
| Cartons | 1 |
Additional information
| Weight | 114 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 28 × 26.25 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.